شهید عبدالحسین جاویدی آل سعدی

 

 

 

نام پدر : کرم

 

 

 

تاریخ تولد : 1333

 

 

 

محل شهادت : پایگاه شکاری بوشهر

 

 

 

تاریخ شهادت : 06/07/1359

 

 

 

محل دفن : امامزاده سلطان سید حمید سرپنیران

 

 

 

در سال 1333 در روستای گمبکان سرپنیران از توابع سعادت شهر در طایفه عشایری آل سعدی چشم به دنیا گشود.تحصیلات ابتدایی را در زادگاه خود آغاز کرد و به پایان رسانید و بعلت نبود مدرسه راهنمایی در روستا ادامه تحصیل را رها کردو راهی شیراز شد.وی در یک خشکشویی مشغول به کار شد.تمام روز را کار می کرد و شب ها در کلاسهای شبانه حاضر می شد و تحصیلات خود را تا پایان دوره راهنمایی ادامه داد و توانست در نیروی هوایی ارتش ثبت نام و پس از مراحل گزینش بعنوان درجه دار کادر استخدام شود.مدتی برای گذراندن آموزش نظامی به تهران اعزام شد سپس به شیراز بازگشت  و در پایگاه هوایی بعنوان درجه دار مشغول خدمت شد .بعد به پایگاه شکاری نیروی هوایی بوشهر منتقل شد.در مرداد سال 1355 ازدواج کرد که دو فرزند بنام مجید و معصومه حاصل این پیوند است.

 

در اولین حمله هوایی به پایگاه شکاری بوشهر بعلت اصابت ترکش از ناحیه پا مجروح شد. از آنجا که همسر و فرزندانش در منازل سازمانی پایگاه ساکن بودند ،آنها را توسط یکی از بستگان به شیراز فرستاد . قبل از شهادت سفارش کرده بود : سلام گرم مرا به پدر و مادرم و اقوام ، دوستان و اهالی روستا برسانید و اگر به فیض شهادت نائل شدم مرا در جوار امامزاده سلطان سید حمید سرپنیران به خاک بسپارید.

 

سرانجام شهید عبدالحسین جاویدی در سحر گاه 06/07/1359 هنگامیکه در پایگاه شکاری بوشهر مورد حمله هوایی جنگنده های دشمن قرار گرفته و به فیض شهادت نائل گردید.

 

پیکر پاک و مطهرش با مردم شهید پرور منطقه و عشایر غیور تشییع و در جوار امامزاده سلطان سید حمید واقع در سرپنیران به خاک سپرده شد.