به گزارش طنین پاسارگاد به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس گفت: با توجه به اینکه حداقل ۵۰ شهر فارس با تنش آبی مواجه هستند، تداوم مصرف بی رویه آب، بروز بحران تامین آب آشامیدنی در ۱۹ شهر استان فارس را در پی دارد.
محمدعلی قلندری گفت: این شهر‌ها بیشتر در جنوب و شرق استان قرار دارند و اگر مردم همراهی نداشته باشند شاهد بروز بحران خواهیم بود.
قلندری گفت: از تمام ظرفیت‌ها برای تامین آب نقاط مختلف شهری و روستایی استفاده شده، اما حجم مصرف آب خصوصا در فصل گرما بالاتر از حد استاندارد است و همین امر باعث بروز مشکلاتی می‌شود.
مدیرعامل آبفا فارس گفت: باید حداقل ۲۰ درصد از حجم مصرف روزانه آب هر شهروند کم شود تا از وضعیت بحران عبور کنیم.
قلندری  با بیان اینکه راه‌های بسیاری برای صرفه‌جویی وجود دارد، گفت: هر کولر آبی بیش از ۳۰۰ لیتر در شبانه‌روز آب مصرف می‌کند؛ کاهش زمان استفاده از کولر آبی و کاهش زمان دوش گرفتن به ۵ دقیقه از این راهکار‌ها محسوب می‌شود.

وی گفت: بخش کشاورزی در ایران بیش از ۹۲ درصد آب را مصرف می‌کند که این رقم در جهان حدود ۷۰ درصد است و هرچند جهادکشاورزی اقدامات خوبی  انجام داده است، اما نیازمند اجرای طرح های کم آب بر و اقدامات اساسی هستیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس، جایگزین شدن اقلام کم آب بر و استفاده از روش‌های نوین آبیاری تحت فشار را الزامی دانست و گفت: اگر تنها ۱۰ درصد از حجم مصرف آب در بخش کشاورزی کاسته شود، قسمت اعظمی از مشکلات ما کاسته می‌شود.