به گزارش طنین پاسارگاد، حسن خسروانیان  در جمع خبرنگاران از  آغاز دومین مرحله عملیات احیای مناطق آسیب‌دیده  جنگل‌های این شهرستان خبر داد و اظهار داشت: این عملیات از نیمه اول آبان ماه بعد از  نخستین بارندگی آغاز و تا یک ماه آینده ادامه دارد.

وی افرود: این عملیات با مشارکت بسیجیان شهرستان، نیروهای مقاومت شهید رستم رنجبر حوزه امام محمد باقر(ع)، اهالی روستای کتوری و رکن‌آباد سرپنیران، گروه‌های جهادی، گروه‌های مردمی، مرتعداران، سازمان‌های مردم نهاد و حافظان و دوستداران طبیعت در ده‌ها هکتار از جنگل‌های آسیب دیده اجرا می‌شود.

خسروانیان با بیان اینکه تا کنون بیش از 40 نفر  به صورت خودجوش در این عملیات حضور یافته‌اند و کار احیای مناطق آسیب‌دیده  ادامه دارد، عنوان کرد: در این عملیات جنگل‌های کتوری از توابع سرپنیران احیا خواهد شد.

وی با بیان اینکه احیای این جنگل‌ها با استفاده از بذر گونه‌های بومی مناطق مانند بنه، ارژن و بادام کوهی، گونه‌های مرتعی انغوزه و جاشیر گاوی انجام می‌شود، تاکید کرد: حفظ، حراست، نگهداری و احیای منابع طبیعی همواره مورد توجه ما بوده و در این جهت برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری پاسارگاد خاطرنشان کرد: براساس بررسی‌های انجام شده هر هکتار جنگل در طول سال قادر است پنج تن کربن جذب و 12 تا 20 تن اکسیژن تولید کند و جنگل‌ها با کنترل آب‌های هرز از حرکت سریع آب‌های سیل‌آسا جلوگیری و مانع از فرسایش و فرسودگی خاک‌ها می‌شوند، همچنین با افزایش رطوبت نسبی مانع از تلف شدن آب‌های سطح زمین می‌شوند.

خسروانیان افزود: از سوی دیگر جنگل‌ها با ذخیره کردن و نگهداری آب باران‌ها، برف، تنظیم آب چشمه‌ها و رودخانه‌ها را عهده دار است، به همین لحاظ گفته‌اند که جنگل مادر رودخانه‌هاست.