کد خبر: 6809 پنجشنبه ۲۱ دي ۱۳۹۶- ساعت ۸:۵۹

انسان بالدار ایرانی در پاسارگاد می ماند

به گزارش طنین پاسارگاد، مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: در حال حاضر انسان بالدار مسقف شده است و هم اکنون این اثر دو هزار و ۵۰۰ ساله از آسیب‌های محیطی، چون باران و برف در امان است و جای نگرانی وجود ندارد.


حمید فدایی، درخصوص محصور کردن اثر با حصار شیشه‌ای گفت: هر یک از آثار تاریخی دارای شرایط خاصی هستند که باید باتوجه به این شرایط مانند جنس اثر و تغییرات آب و هوایی محیطی و حتی نقوش موجود، نوع حفاظت تعیین شود.


وی ادامه داد: به طور مثال محصور شدن انسان بالدار در حصاری از شیشه فعلا در دستور کار نیست. باید مطالعات گسترده تری در این خصوص صورت گیرد، چرا که باید تمامی جوانب درنظر گرفته شود تا مبادا خدشه‌ای بر آن وارد شود.


وی تاکید کرد : انسان ۲ و نیم متری فارس که بال هم دارد قرار نیست محوطه هخامنشی پاسارگاد را ترک کند و به جایی دیگر برود.


در ضلع شمال غربی کاخ دروازه پاسارگاد نقش برجسته‌ای دیده می‌شود که مردی را نشان می‌دهد که بزرگتر از اندازه طبیعی است، به طوری که از فرق سر تا کف پا حدود ۲ و نیم متر است و با احتساب تاجش به ۲ متر و ۹۰ سانتی متر می‌رسد. تصویر این مرد بالدار از نیم رخ و به سمت چپ و به طرف داخلی و سمت مرکزی تالار کاخ بر روی سنگ حکاکی شده است.


وی با اشاره به اینکه مرمت این اثر با همکاری مرمتگران و باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی انجام شد، افزود:عملیات پاکسازی، نجات بخشی و مرمت و پالایش سنگ و طراحی سقف در این دوره مرمت انجام شد.


فدایی اضافه کرد: این نقش برجسته یکی از مهم‌ترین آثار در محوطه جهانی پاسارگاد است و همواره به عنوان کامل‌ترین و سالم‌ترین نقش برجسته در این محوطه از آن یاد می‌شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به سایت طنین پاسارگاد پایگاه خبری تحلیلی شهرستان پاسارگاد می باشد