کد خبر:2034
تاریخ انتشار: ۱ شهريور ۱۳۹۳ - ۲۳:۰۹:۳۶
گلچین وبلاگی طنین پاسارگاد هفت تایی شد
وب نویسان فعالی در شهرستان پاسارگاد هستند که وبلاگ های آن ها از سطح نسبتا بالایی برخوردار است. محتواهای خواندنی این وبلاگ ها گرچه مشتری خاص خود را دارد اما به منظور معرفی هر چه بیشتر، طنین پاسارگاد در نظر دارد به صورت هفتگی گزیده بهترین های وبلاگی را در قالب «گلچین وبلاگی» در روزهای یک شنبه هر هفته تقدیم شما خوانندگان گرامی نماید.
پایگاه تحلیلی خبری طنین پاسارگاد:
 طنین پاسارگاد: وب نویسان فعالی در شهرستان پاسارگاد هستند که وبلاگ های آن ها از سطح نسبتا بالایی برخوردار است. محتواهای خواندنی این وبلاگ ها گرچه مشتری خاص خود را دارد اما به منظور معرفی هر چه بیشتر، طنین پاسارگاد در نظر دارد به صورت هفتگی گزیده بهترین های وبلاگی را در قالب «گلچین وبلاگی»  در روزهای یک  شنبه هر هفته تقدیم شما خوانندگان گرامی نماید.

یقیناً مطالب بسیاری زیادی در فضای وبلاگی شهرستان وجود دارد که شایسته بهترین ها هستند، لذا گلچین این مطالب به معنای نادیده گرفتن زحمات دیگر وبلاگ ها نمی‌باشد. بر این اساس تمامی وبلاگ نویسان عزیزی که مایلند مطالب آنان منتشر شود می توانند به منظور معرفی وبلاگ خود، مطالب تولیدی خود را از طریق ارسال نظر در زیر همین مطلب یا از بخش ارتباط با ما  ویا با مراجع به وبلاگ مرکزی شهرستان به آدرس www.patogheweblagi.blogfa.com (پاتوق وبلاگی پاسارگاد که باشگاه وبلاگ نویسان پاسارگاد می باشد) و تبادل لینک با این وبلاگ با ما ارتباط برقرار کنند .

 

وبلاگ حرف بچه های دولت آباد نوشت:ماه شهریور ماه نزدیک شدن به ماه مهر و  ماه نزدیک شدن  به فصل پائیز و بازگشایی مدارس میباشد .در این ماه بازار لوازم التحریر، کیف، کفش، لباس و … بسیار گرم بوده و همه روزه خانواده های بسیاری به دنبال خرید این وسایل با کیفیت و قیمت مناسب می باشند.

حال علی رغم اینکه در رسانه ملی شاهد تبلیغ لوازم التحریر ایرانی اسلامی بوده ایم  امیدواریم همانند سال های گذشته نباشد و مغازه های لوازم اتحریر در شهر دارای لوازم اتحریر  اسلامی باشند.  

سال گذشته که لوازم اتحریر اسلامی در مغازه ها نبود واین عدم وجود لوازم التحریری که با فرهنگ اسلامی عجین شده است همت بیش از پیش مسئولان زیربط شهرستان  را می طلبد تا مشکل برطرف شود.

lavazemotahrir2

 

طی صحبتی که با یکی از فروشندگان لوازم التحریر که به کسب در آمد مشغول است داشتیم گفتند که:، با تاکید بر اینکه تمام لوازم التحریر موجود در بازار با تصاویر شخصیتهای کارتونی خارجی تولید شرکتهای مجاز ایرانی است و هیچ دفتر و لوازم التحریری وارداتی نیست افزود: برای جلوگیری از فروش اینگونه لوازم التحریر باید از تولید آن جلوگیری شود.

 

 

lavazem tahrir (6)

در ادامه صحبت هایشان به این نکته اشاره کردند که دانش آموزان  پسر بیشتر خواهان دفترها و لوازم التحریری با تصاویر اسپایدرمن(مرد عنکبوتی ) و بِن تِن هستند افزود: در این بین دخترها بیشتر جذب تصاویر سیندرلا، سفید برفی، وینکس و برتزو تینکربل می شوند. 

وی باب اسفنجی را شخصیت محبوب مشترک بین دخترها و پسرها عنوان کرد و در ادامه دلیل جذب دانش آموزان به چنین شخصیتهایی را پخش مداوم اینگونه کارتونها  در رسانه های داخلی و خارجی و طراحی جذاب و زیبای آنها دانست و ابرازنمود: متاسفانه شخصیت کارتونی که بچه ها به آن علاقه مند باشند در ایران وجود ندارد صدا و سیما باید کارتونی درست کند که بچه ها دوستش داشته باشند.

لازم به ذکر است، شهریور سال 1391 شورای عالی انقلاب فرهنگی دستورالعمل ساخت بنیاد نوشت افزار و لوازم التحریر را به تصویب رساند و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش ابلاغ کرد ، اما باز هم این راهکار فقط در حد یک طرح و نه راهکاری عملی برای حل مشکل باقی ماند.

پیشنهاد:

 اماکن با فروشندگان برخورد کندو از هم اکنون به مغازه دارن لوازم اتحریر  عدم فروش اینگونه لوازم التحریر را اعلام نماید.

آموزش و پرورش   استفاده از اینگونه لوازم التحریر را  در مدارس ممنوع اعلام کند.

 http://www.pmad.blogfa.com/

وبلاگ صبا پاسارگاد نوشت:سعادت شهر از گذشته حلقه اتصال دو پايتخت هخامنشیان در پاسارگاد و تخت جمشيد بوده است. بررسي هاي اخير نشان مي دهد كه آثار فراواني از دوره هاي مختلف فرهنگي در آن يافت شده است و از آنجا كه راه ارتباطي بين پاسارگاد و تخت جمشيد در گذشته تنگه بلاغي وتنگه سعادت شهر بوده، آن را كليد كوچك فتح دروازه فارس ناميده اند.

در اين منطقه تپه هاي باستاني فراواني موجود است كه هنوز مورد حفاري واقع نشده است ولي به لحاظ مسائل باستان شناسي مورد شناسايي قرار گرفته و شماره گذاري گرديده اند.

سفالهاي شكسته و سنگهاي تراشيده شده حكايت از قدرت طولاني و رونق اقتصادي آنها در عصر حياتشان دارد، تپه هاي قصرالدشت، رحمت آباد، وكيل آباد، فيروزآباد، عليرسيده از جمله مکان های تاریخی اطراف این شهر هستند.از ساختمانها و ساير ابنيه تاريخي منطقه مي توان به كاروان سراي عباسي واقع در روستاي قوام آباد، دماغه دختر بر واقع در تنگه بلاغي (متعلق به دوران هخامنشیان) قصر دختر، پل سنگي سيوند، كتيبه پهلوي تنگ خشك و كاروانسراي قوام آباد و باغ و عمارت قوام را نام برد.منبع:وبلاگ سعادت شهریهای عزیز

باغ قوام:

تنگه بلاغی:

 

 

 

 

 

امامزاده حسین:

 

 

آرامگاه کوروش:

 

 

 

 

 

 

 

 

کوچه باغهای پاسارگاد:

 

 

 

مناظر زیبای پاسارگاد:

 

 

 

 

 

http://www.farhangiyanpasargad.blogfa.com/

 

وبلاگ انجمن میراث فرهنگی نوشت:یکی از وظایف انجمن میراث پاسارگاد مطالعه و پژوهش می باشد . که مطالعه در مورد بحران آب موجب گردید .مقاله ای با موضوع بحران آب و تبعات اجتماعی آن و با توجه به جایگاه اداره محیط زیست شهرستان جهت اطلاع و آگاهی به ایشان ارسال گردد.

به نام خداوند مهر آفرین مهر گستر

                                                                        

اداره محیط زیست شهرستان پاسارگاد

با درود

بحران آب ،مشکلات زیست محیطی  وافزایش  آسیب های اجتماعی

 

انباشت و سرعت نو آوری های تکنو لوژی در عصر پسا مدرن سبب شکل گیری تحولات اجتماعی گردیده است .کسب درآمد و تامین نیاز های اقتصادی امروزه پیوند ناگسستنی با تکنولوژی دارد و این روش اقتصادی  یکی از نیاز مندیهای اساسی جوامع معاصر و ملزومی برای تاب آوردن زندگی تحت سیطره تکنولوژی می باشد. رشد روز افزون صنعت کشاورزی و باغداری شهرستان در راستای مصرف بی رویه آب و عدم مدیریت آن و خشکسالی های اخیر بحران اقتصادی و مشکلات زیست محیطی را بوجود آورده .و آسیب های اجتماعی بسیاری را بر پیکره جامعه پویا وارد خواهد نمود.

پیشینه تاریخی  شهرستان پاسارگاد بیانگر آن است که مردم جامعه محلی از دیر باز به صنعت باغداری ، دامداری و کشاورزی وابستگی داشته و عمده درآمد و سرمایه گذاری در این بخش صورت گرفته است ولیکن تاثیرات اقلیمی جدید ،کشت بی رویه محصولات غیر بومی ، تنوع و تعدد کشت در طول سال ،منجر به ایجاد حباب اقتصادی و سود آوری کاذب از بخش کشاورزی گردیده است افزایش سطح در آمد و انتظارات مردم از صنعت کشاورزی بالاتر رفته  و تاثیرات بسزایی در ثروتمند شدن عده ای داشته است . بحران منابع آبی وبطور مستقیم آلودگی های زیست محیطی در زمینهای کشاورزی موجب گردیده بزودی و در سالهای آینده  سطح در آمد مردم از این صنعت  ساله کاهش یافته و مشکلات بسیاری را در زمینهای مختلف اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی پدید می آورد .

 

ررسی و مطالعه آب , نقش بسزایی در بحران قریب‌الوقوع اقتصاد جامعه محلی و آسیب های اجتماعی پیش رو دارد.

آب
منابع آب شیرین شهرستان پاسارگاد تحت فشار برداشت‌های غیرقابل تحملی قرار دارند. 80 درصد خاک این شهرستان  را زمین های کشاورزی ، باغداری و مراتع دامداری  تشکیل می‌دهند و تقریباً دو سوم حجم بارندگی شهرستان پیش از آنکه بتواند رودها را پر آب کند، تبخیر می‌شود. در نتیجه، صنعت کشاورزی  بیش از نیمی از آب مورد نیاز خود را با برداشت از آبخوان‌ها تأمین می‌کند،  مصرف عمومی  شهرستان به دلایل وجود ازدیاد جمعیت به سرعت در حال تحلیل بردن منابع زیرزمینی است. با نرخ کنونی مصرف بی‌رویه آب در شهرستان  بزودی ذخایر آبی،  آلوده یا  به پایان خواهد رسید.

 

سیاست‌های اقتصادی مبتنی بر کشاورزی و باغداری بر وخامت این مشکل افزوده‌اند. بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی برای مالکان چاه‌ها آزاد است و به علت وجود یارانه‌های دولتی، مصرف‌کنندگان تنها بخشی از هزینه‌های واقعی مصرف انرژی لازم برای پمپاژ آب به سطح را می‌پردازند. سالانه حجم قابل توجه ای  از آب‌های زیرزمینی غیرقابل بازگشت ، جهت مصرف کشاورزی به سطح زمین پمپاژ می‌شوند.و با اضافه نمودن آلاینده های شیمیایی در معرض تبخیر قرار می گیرند.

 

 

آب‌های سطحی  نیز با مشکل مشابهی مواجهند. رودخانه‌ بلاغی  به لحاظ آب‌شناختی خشک شده یا در حال خشک شدن می باشد ، به این معنا که منابع تجدیدپذیر آبرسانی این رودخانه‌ هم‌اینک نیز به پایان رسیده است.اکثر قنات های جاری در تنگه کمین خشک و کم آب گردیده و یا توسط ارگانهای دولتی و همچنین  عدم همکاری جامعه محلی تخریب گردیده اند . حفر چاههای مجاز و غیر مجاز و عمیق نمودن آنها ومصرف نادرست آب جهت کشاورزی و باغداری بر امکان ذخیره سازی آب در آب خوانها برای سالهای بعدی  تأثیر نامطلوبی گذاشته است . برای مثال در تنگه بلاغی ، و منطقه مادر سلیمان نزدیک به 800 هکتار زمین کشاورزی به زمین بایر تبدیل گردیده است که اگر روند خشکسالی ادامه یابد در یکی دو سال آینده به بیابان لم یزرع تبدیل گشته و بادهای موسمی باعث بلند شدن گرد و غبار و آلوده نمودن هوا می گردد.

 

 

 احداث سدسیوند ، سیستم نادرست آبیاری، و خشکسالی منجر به خشک شدن رودخاله بلاغی ،پلوار و رودخانه های فصلی گردیده است و دشت حاصلخیز کمین سیراب نمی‌گردد، و اکنون این منطقه  که بزرگ‌ترین دشت تولید گندم محسوب می‌شود بیش از 60 درصد حجم  تولید خود را نسبت به دهه هفتاد از دست داده است. در منطقه سر پنیران نیز که زمانی دومین منطقه تولید گندم دیم شهرستان محسوب می گردید  ، تحت تأثیر توأمان خشکسالی‌های طولانی‌مدت و احداث سد سیوند، اکنون کاملاً خشک شده است. و اکثر روستاها خالی از سکنه می باشند.

خطر کشاورزی

مشکلات آبی شهرستان  در حال آسیب زدن به اقتصاد جامعه محلی است. 80 درصد تولید ناخالص حاصل فعالیت بخش کشاورزی است که نزدیک به سه چهارم نیروی کار را نیز در استخدام خود دارد. به علاوه فعالیت این بخش، از امنیت غذایی نیز پشتیبانی می‌کند.

تشدید «تنش آب» خطر کاهش بیشتر توان تولید بخش کشاورزی را هشدار می‌دهد و در حقیقت، نیازهای بخش کشاورزی، اکنون حتی در حال صدمه زدن به امنیت غذایی شهرستان  است. برای مثال خاک برخی مناطق منطقه کمین  به سبب برداشت بیش از اندازه از آب‌های زیرزمینی که منجر به تحلیل رفتن سفره‌های آب شده است، به شوره‌زاری بدل شده و امکان کشاورزی در این مناطق کاملاً از بین رفته است.

انتخابی دشوار

رقابت برای دستیابی به منابع محدود آب از همین حالا نیز منجر به بالا گرفتن تنش‌ها و درگیری‌های ، چه در مرکز شهرستان  و چه در مناطق روستایی شده است.

میزان خسارات -ناشی از تنش آب، بیابان‌زایی، و آلودگی- می‌تواند در بلندمدت منجر به ایجاد مشکلات تضعیف‌کننده‌ای برای اقتصاد شهرستان  شود.

سوء مدیریت منابع آبی سهم بسزایی در مشکلات اقتصادی پیشرو  دارد. شهرستان  یک سوم منابع آب خود را از طریق نشتی لوله‌های آب و الگوی بد مصرف از دست می‌دهند. سیستم آبیاری باغات و زمینهای کشاورزی  نیز ناکارآمد بوده و از بازدهی بسیار پایینی برخوردار است. بیش از نیمی از حجم آب منابع تجدیدشونده شهرستان که در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، به هدر می‌رود.

طرح توزیع هدفمند آب و مدیریت منابع آبی ، به تدریج مصرف‌کنندگان را وادار به پرداخت هزینه‌های واقعی آبرسانی کرده، و انگیزه آنان را برای صرفه‌جویی در مصرف، و افزایش بازده شیوه‌های مصرف خود سوق خواهد داد. بحران قریب‌الوقوع زیست‌محیطی و کم آب شهرستان  به انقلاب سبز فراگیری مدیریت آب و استاندارد سازی الگوی مصرف و کشت  نیاز دارد.

آلودگی
شهرستان  با خطرات زیست‌محیطی جدی دیگری نیز مواجه است. دمای بالاتر و حجم پایین‌تر بارندگی می‌تواند تا سال 2000، تا 30 درصد از محصول غلات بکاهد. قطع درختان ، خشک نمودن باغات در حومه مرکز شهرستان  چرای بی رویه مراتع ،آتش سوزی های عمدی و غیر عمدی چند سال گذشته ،استفاده از سموم و کود های شیمیایی ،رشد بی رویه استفاده از خودرو های شخصی و اضافه نمودن آلایندهای زیست محیطی ،دفع نادرست زباله های شهری ،ساخت و ساز های بی رویه و نبود سیستم فاضلاب شهری در کنار ناآگاهی های جامعه محلی و از همه مهمتر بی تفاوتی مسولان نسبت به تحولات زیست محیطی شهرستان موجب گردیده  آمار ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی ،عروقی  در شهرستان بالا رود و سونامی سرطان بزودی شهرستان را فرامی گیرد.

فقر اقتصادی در کنار فقر آگاهی   ،حسادت ،فرافکنی و دروغ پردازی ، ریاکاری در همه امور موجب گردیده آسیب اجتماعی شدیدی بر پیکره جامعه پویا ی شهرستان   وارد گردد و فضا برای جولان افراد فرصت طلب مهیا گردد تا جائیکه جامعه محلی و سنتی شهرستان با پیشینه ای کهن و میراث دار آداب و فرهنگ بومی شهرستان قدرت مدیریتی شهر را از دست داده و با کاهش فعالیت های اجتماعی ایشان مواجه گردید  گزینه پیشرو جهت بهبود شرایط فوق بررسی یکی از مهمترین عوامل موثر در پیشرفت همه جانبه در کشورهایی که به امر توسعه صنعت گردشگری نائل گشته اند مواجهه عالمانه و موشکافانه با هر موضوع و جاذبه گردشگریست ،که تاثیر بسزایی در  ابعاد زندگی انسان  اعم از مادی و معنوی دارد . آنچه در این رویارویی ساختارها و بسترهای قابل اتکا را میسر می نماید چیزی نیست ،جز تحقیق ، پژو هش و ایجاد بستری مناسب جهت شناساندن مناطق گردشگری روستائی و عشایری .

رونوشت

  1. 1.        فرمانداری پاسارگاد
  2. 2.       اداره میراث پاسارگاد 

 

 
 
وبلاگ حرف های ناگفتنی نوشت:
 

1-جبران عبادت:
در طول بازي فوتبال اگر به هر دليلي بازي متوقف شود بعد از پايان وقت قانوني، بازي با وقت اضافه جبران مي شود .دراسلام نيز برخي از عبادات اگر در زمان خود انجام نشود يا در زمان خود كامل انجام نشود بايد در وقتهاي اضافه جبران شود . مانند روزه ماه مبارك رمضان كه اگر در زمان خود انجام نشد بعد از ماه رمضان قضا مي شود . يا اگر در طول نماز برخي حواس پرتيها و كاستيها پيش آمد بعد از پايان نماز با سجده سهو ونماز احتياط ونمازهاي مستحبي جبران مي شود .

. 2تسويف:

يكي از شيوه هاي تيم پيروز ميدان براي حفظ پيروزي وقت كشي است . در ميدان زندگي اجتماعي و ديني انسان هم يكي از شيوه هاي شيطان تسويف يا وقت كشي است . شيطان به انسان تلقين مي نمايد كه براي كار خوب و توبه هيچ گاه دير نيست . انسان را به امروز و فردا نمودن گرفتار مي سازد تا عمر انسان در حالت گناه به سرآيد و شيطان قهقهه شيطاني سردهد

  3. آشتي :

يكي از صحنه هاي زيباي فوتبال آشتي و روبوسي دو بازيكني است كه با يكديگر برخورد فيزيكي داشته اند . شايسته است اين صحنه زيبا در صحنه زندگي ما بوجود آيد و بلافاصله پس از ايجاد اختلافات و تنش ها از يكديگر عذرخواهي نماييم

  4. دفاع از وسط زمين:

تيمي كه دفاع را از وسط زمين شروع مي نمايد پيروز است . برخي از تيمها دفاع را از هيجده قدم دروازه خود آغاز مي نمايند كه بسيار بسيار دير است و خطر گل خوردن فراوان مي باشد . براي آلوده نشدن به گناهان ، تعليم خداوند و پيامبران اين است كه دفاع را از وسط زمين شروع نماييم . يعني به برخي از گناهان حتي نزديك نشويم . در قرآن كريم براي جلوگيري از آلودگي جنسي مي فرمايد : مردان و زنان مؤمن مراقب چشمها ونگاه هاي خود باشند . قل للمومنين يغضوا من ابصارهم و يحفظوا فروجهم . ( نور : 30 ) قل للمومنات يغضضن من ابصارهن و يحفظن فروجهن .( نور : 31)

5. اخراج بازيكنان :

با دريافت كارت قرمز بازيكن از زمين خارج مي شود . با اخراج بازيكن تيم ، تيم مقابل شاد مي شود ، چون احساس مي نمايد با اخراج اين بازيكن اندكي از توان تيم مقابل كاسته شده است .در ميدان زندگي ديني و اجتماعي نيز با كنار گذاشتن و اخراج افراد فعال و مؤثر يا ترك برخي از عبادات ، تيم مقابل انسان كه تيم شيطان يا دشمنان انقلاب باشند بيشتر احساس قدرت مي نمايند . بديهي است كه اخراج و كنار گذاشتن افراد مسئله دار ومشكل ساز چون جراحي غده هاي سرطاني است كه موجب حيات بيمار مي گردد

http://mansorranjbar.blogfa.com/

وبلاگ بچه های دولت آباد نوشت:

صبح طالع شد و زمین جانی دوباره گرفت.  تقویم روزهای گذشته، در اندیشه زمان جاری شد. باید دیروز را مرور کرد تا اذن جاری شدن در امروز حاصل شود. باید دانست در پس آن افق سرخ، چه رازهایی از حماسه و شور، جریان دارد. باید لمس کرد آنچه بر جریده مقاومت و عشق ثبت شده است!

دیروز، پر از هجوم ملخ بود و درختان در تنگنای پاییز. هزاران مرد از برکه بهار، به سمت باغ جاری شدند و با سوگند بر قداست مزرعه، با باغبان عهد بستند که بمانند و بقای باغ را رقم زنند. این شد که از دامن باغ، سرخ‏ترین باغبان‏ها رویش گرفتند و به مشرق شهادت پیوستند.
و امروز ماییم و مزرعه‏ای که در محض‏ترین باران، به ما سپرده شد و ما را میراث‏دار شأن شکوفای خویش‏ خواست. ماییم و رسالت پاسبانی از حریم گل سرخ. ماییم و بار صیانت از چشمه زلال عشق.
قاصدک‏های شهادت، پیامبران رسالت ما، در قرن صنعت و غفلت بوده‏اند. و کبوتران خونین بالی که در افق مه گرفته جبهه‏ها، گم شدند، رسولان صبح به سمت بیداری، به متن رویش!...
قطرات خونی که از شهد جان شهداء بر خاک چکیده، مسئولیت ما، وارثان امانت را در عالم ثبت کرده است.
شهداء با پیشانی بندهایی از اذکار حماسه و نور، پا به میدان نهادند تا به ما پیام داده باشند که اندیشه خود را در حصار نور و معنویت محفوظ بداریم که تنها این یعنی رمز حماسه؛ یعنی راز پیروزی.
اینک بر ماست که جان را به مسلخ مجاهده و مقاومت بکشانیم.
بر ماست که غربت باغ را باور کنیم و باران را ملتمس باشیم.
بر ماست که با تمام وجود خویش، به شکوفایی اقتدا کنیم و رویش را انتظار کشیم؛ چرا که شهدا در لحظه لحظه زمان ما حضور دارند و سایبان ثانیه‏های زندگی‏اند. پس به نام آن بزرگ شاهدان عرصه حیات، برخیزیم که زمان از آن ماست و زمین ارث ما؛ که آفریدگار فرمود:
زمین را بندگان صالح من به ارث می‏برند.
نشستن قانون ما نیست.

مدت زمان زیادی از برگزاری یادواره شهدای شهرستان پاسارگاد در جوار شهدای گمنام نمیگذرد در آن زمان از عدم حضور مسوولین ناراحت بودیم اما در روز ی که یادواره شهدا در مسجد جامع برگزار شد از حضور مسوولین که همگی بودند خوشحال شدیم امیدواریم که همیشه ادامه دهنده راه شهدا باشند.

http://www.dolatabadekamin.blogfa.com/

 

وبلاگ حرف های ناگفتنی نوشت:به یاد شهدا

صدای بیسیم:حاجی -حاجی جان بگوشی:

حاجی صدامو داری.

حاجی اینجا روسری ها عقب نشینی کردن

دشمن محاصرمون کرده

رو پشت بوم ها بمب های بشقابی گذاشته

خیلی تلفات دادیم

حاجی اینجا مانتوها دیگه دکمه نداره اونم با آستین های کوتاش

حاجی سلاح جدید آوردن:

یک کلت کمری بهشون دادن فشنگاشم واتس آپ و بی تک و وی چت وفیس بوک و چند تا فشنگ دیگه هست

سلاح دیگه ای آوردن اسمش ساپورته

ساپورت , ساپورت پوشان

یک نوع بمبه از نوع شیمیایی سمی

چشم اکثر جوونا رو آلوده کرده

حاجی محاصره تنگ تر شده

همین طور هم داره تنگتر میشه

حاجی لقمه های حروم دمار از همه در آورده

حاجی داعشیها سر بچه شیعه ها رو بیخ تا بیخ میبرن

حاجی رفقا رو ببین اگه راه برگشت درید برگردید داریم نا امید میشیم

حاجی صدامو میشنوی

حاجی یک کاری بکن

http://mansorranjbar.blogfa.com/

وبلاگ هیئت فوتبال شهرستان پاسارگاد نوشت:

 

 

 

 

 

http://www.hfpasargad.blogfa.com/

 

 

 

نظرات بینندگان
نظر شما
نام : ایمیل :
* نظر :