کد خبر:6490
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۶ - ۸:۴۸:۴۴
مجموعه پاسارگاد از چندین آثار و بنا تشکیل شده که به صورت تک بنا در قسمت مرکزی دشت پاسارگاد ساخته شده اند.
پایگاه تحلیلی خبری طنین پاسارگاد:

به گزارش طنین پاسارگاد، مجموعه میراث جهانی پاسارگاد در مرکز دشت مجموعه پاسارگاد قرار گرفته که یکی از با ارزشترین و مهمترین محوطه های تاریخی- فرهنگی کشورمان به شمار می آید. این مجموعه به دلیل ویژگیها و شاخصه های معماری، هنری و شخصیت سازنده آن (کوروش بزرگ) در شهریور ماه سال 1310 با شماره 19در فهرست آثار ملی جای گرفت.

مجموعه پاسارگاد از چندین آثار و بنا تشکیل شده که به صورت تک بنا در قسمت مرکزی دشت پاسارگاد ساخته شده اند. کاخ های دروازه، بارعام، اختصاصی، برج سنگی، استحکامات تل تخت، آب نماهای باغ شاهی، پل، کوشک¬ها، محوطه مقدس، کاروانسرای مظفری و سرانجام آرامگاه کوروش از جمله آثار شاخص مجموعه پاسارگاد هستند. تمام بناهای پاسارگاد درون پردیس زیبایی قرار داشته که به وسیله جوی های سنگی آبیاری می شده اند.


اين مجموعه با شماره 1106 در سال 1383برابرجولای 2004 در اجلاس بيست و هشتم در ماه ژوئن در کشور چين به ثبت جهانی رسيد.  


معيارهای اصلی که باعث ثبت شدن اين مجموعۀ با شکوه و تاريخی در فهرست آثارجهانی شده است به شرح ذيل می باشد:


1. پاسارگاد نخستين نشانه بارز معماری سلطنتی هخامنشي است.
2. پايتخت شاهنشاهی پاسارگاد را کورش بزرگ با مشارکت مردمان گوناگون امپراتوری بنا نهاده بود، اين حرکت به صورت يک مرحله بنيادی در تحول هنر و معماری کلاسيک ايران نقش بسزايي داشت.
3. محوطه باستان شناختی پاسارگاد با کاخ ها،باغ ها و آرامگاه کورش بزرگ، بنيانگذار سلسله هخامنشي يادبودی استثنائی از تمدن هخامنشیان در ایران است.
4. مجموعه چهارباغ شاهی که در پاسارگاد بنيان گذاشته شده به صورت نمونه ای مادر برای این گونه معماری و طرح ريزی در آسياي غربی درآمد.

نظرات بینندگان
نظر شما
نام : ایمیل :
* نظر :