کد خبر:6671
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۱:۵۰
با استقبال گرم دانش آموزان واهالی شهر مادرسلیمان بخش پاسارگاداز بانوی خیّر، نخستین مدرسه خیرساز در شهرستان پاسارگاد افتتاح ومورد بهره برداری قرار گرفت.
پایگاه تحلیلی خبری طنین پاسارگاد:

به گزارش طنین پاسارگاد به نقل از وبلاگ رویدادهای پاسارگاد، با استقبال گرم دانش آموزان واهالی شهر مادرسلیمان بخش پاسارگاداز بانوی خیّر، نخستین مدرسه خیرساز در شهرستان پاسارگاد افتتاح ومورد بهره برداری قرار گرفت.

در مراسم استقبال و آئیین افتتاح این آموزشگاه که آقایان مهندس احمد دست نیان مدیر کل نوسازی وتجهیز مدارس استان فارس ، دکتر شریعت استاد دانشگاه ، علیزاده معاون فرماندار ، عزیزی بخشدار بخش پاسارگادرحیمی رئیس اداره آموزش وپرورش شهرستان پاسارگاد وجمعی از مسئولین شهرستان حضور داشتند. ابتدا یکی از دانش آموزان با قرائت خیرمقدم وهمچنین تقدیم دسته گل به خانم زرعکانی بانی وخیّر آموزشگاه به آنان خوش آمد گفت.دانش آموزان بخش پاسارگاد در حالی که لباسهای محلی وعشایری پوشیده بودند وپرچم ایران را نیز به دست داشتندبه گرمی از مسئولین وخیر وبانی ساخت آموزشگاه استقبال کردند.

در آئین افتتاح این آموزشگاه که فرهنگیان وجمع کثیری از مردم بخش پاسارگاد نیزحضور داشتند خانم مهستی زرعکانی طی سخنان کوتاهی گفت: من این کار را نمیتوانم کار خیر بگویم چرا که وظیفه همه ما وکسانی که تمکن مالی دارند دراین امر خداپسندانه شرکت کنند واین یک وظیفه برای همه است که دراین امور شرکت کنند.

 خانم زرعکانی که از مادری فرهنگی ودر تهران متولد شده در گفتگویی کوتاه گفت :مرحوم مادرم خانم مریم وارسته نزدیک به 38 سال در وزارت آموزش وپرورش مشغول خدمت به دانش آموزان ومعلمین بودند. وی که درحال حاضر مقیم آمریکا است گفت: مادرم به ایران عشق می ورزید و به پاسارگاد هم آمده بود. خانم زرعکانی هدف خود از شرکت در ساخت آموزشگاه را خدمت به مردم ووظیفه خود دانست وگفت: این پول وثروتی که خدا به ماداده امانت دست ما است و بایستی در راه درست هزینه شود که یکی از این راهها همین ساخت مدرسه است ومن به کمک شوهرم وپسر عموی شوهرم آقای دکتر شریعت توفیق یافتم که دراین کار خداپسندانه شرکت کنم. خانم زرعکانی در خصوص استقبال مردم بخش پاسارگاد گفت: اصلا انتظار چنین چیزی را نداشتم و مردم با این استقبالشان اشک شوق بردیدگان من جاری کردندوی افزود استقبال مردم بخش پاسارگاد به گونه ای بود که اصلا توقع چنین چیزی را نداشتم و می توانم به جرات بگویم از مراسم روز عروسیم بهتر بودواین روز یکی ازبهترین روزهای زندگی من بود

http://www.upsara.com/images/1c20_madrese_01.avi.still016.jpg

دراین مراسم آقای مهندس احمد دست نیان مدیر کل نوسازی وتجهیز مدارس فارس در گفتگویی کوتاه گفت: استان فارس در بحث مشارکت مردمی در امر مقدس مدرسه سازی در کشور پیشتاز است ونسبت به جمعیت استان از نظر جذب وجلب خیّرین مقام دوم کشور را دارا می باشد.وی افزود باتوجه به محدودیت هایی که دولت با آن مواجه است ماباید کمبودهای فضای آموزشی را باحضور خیرین بتوانیم جبران کنیم که با توجه به پیشینه خوب خیرین استان فارس در امر ساخت و اتمام مدارس تاکنون یک هزار مدرسه با استعداد 8 هزارو 800 کلاس درس خیرین مشارکت داشته اند. آقای دست نیان گفت: در سال 96 در مقایسه با سال 95 شاهد افزایش 15 درصدی مشارکت خیرین در استان فارس هستیم

آقای دست نیان بابیان اینکه بیشتر ساختمانهای مدارس شهرستان پاسارگاددارای پیشینه زیادی از نظر قدمت ساخت هستند گفت: قدمت ساخت بیشترمدارس این شهرستان بین 40 تا 45 سال می باشند به همین دلیل این شهرستان نیاز به توجه بیشتری دارد وبه دلیل شاخصهای فضای آموزشی که متوسط رو به پایین است بایستی در خصوص اختصاص  اعتبارات دولتی توجه بیشتری شود وامروز ما در بازدیدی که با حضور خیرین از روستای ابولوردی داشتیم  مقرر شد سه کلاس درس به فضای آموزشگاه مدرسه این روستا اضافه شود.

مدیر کل نوسازی مدارس فارس در پاسخ به این سوال که تیپ بیشتر مدارس مرکز شهرستان پاسارگاد روستایی است وکلاسها گنجایش 30 یا 36 دانش آموز که برای مدارس شهر تعریف شده ندارد چه راهکاری داریدگفت:در بودجه امسال قانونی وضع شده که به هیچ عنوان پروژه جدید نباید شروع شودمگر اینکه درآن شهرستان هیچ پروژه نیمه تمامی وجود نداشته باشد ،خوشبختانه در شهرستان پاسارگاد در این مقطع زمانی هیچ پروژه نیمه تمام وجود ندارد به همین دلیل انتظار می رود که بتوانیم یک پروژه که متناسب با شاخصهای جمعیتی در شهرستان پاسارگاد بخصوص در مرکز شهرستان باشد با استعداد 12 کلاس درس که گنجایش 30 نفر دانش آموز را داشته باشد در برنامه های خود قراردهیم که به محض رسیدن اعتبار پروژه جدید را آغاز می کنیم. اما در مورد بقیه مدارس می بایستی در دراز مدت وبا تامین اعتبار لازم  این کار صورت گیرد .

در آئیین افتتاح مدرسه خیر ساز بخش پاسارگاد اجرای چندین سرود وشعر توسط دانش آموزان این بخش و همچنین سخنرانی آقای رحیمی رئیس آموزش و پرورش شهرستان واهداء لوح تقدیر و صنایع دستی زنان بخش پاسارگادبه خانم زرعکانی  از دیگر برنامه های این آئین بود .

قابل ذکر است این واحد آموزشی در زمینی به مساحت 2 هزار متر مربع که توسط ورثه مرحوم مهدی خان سعیدی اهدا گردیده با زیربنای 660 مترمربع با شش کلاس درس ،آزمایشگاه، نماز خانه ، سرویس بهداشتی  با صرف هزینه ای به مبلغ 820 میلیون تومان ساخته شده که 500 میلیون تومان آن توسط خانم مهستی زرعکانی بانوی خیر پرداخت شده است.

http://www.upsara.com/images/kath_madrese.avi.still004.jpg

http://www.upsara.com/images/svx6_madrese.avi.still008.jpg

http://www.upsara.com/images/otbw_madrese.avi.still011.jpg

 

http://www.upsara.com/images/u2ii_madrese.avi.still012.jpg

http://www.upsara.com/images/i40g_madrese.avi.still014.jpg

http://www.upsara.com/images/bx37_madrese.avi.still016.jpg

 

http://www.upsara.com/images/gzb9_madrese_01.avi.still003.jpg

http://www.upsara.com/images/r4tr_madrese_01.avi.still004.jpg

http://www.upsara.com/images/6heu_madrese.avi.still027.jpg

http://www.upsara.com/images/63lc_madrese_01.avi.still018.jpg

http://www.upsara.com/images/b47g_madrese_01.avi.still017.jpg

http://www.upsara.com/images/1142_madrese.avi.still043.jpg

http://www.upsara.com/images/txx6_madrese.avi.still031.jpg

http://www.upsara.com/images/uz27_madrese.avi.still066.jpg

http://www.upsara.com/images/tzkn_madrese.avi.still059.jpg

http://www.upsara.com/images/ue44_madrese.avi.still046.jpg

http://www.upsara.com/images/esai_madrese_01.avi.still021.jpg

http://www.upsara.com/images/llff_madrese_01.avi.still011.jpg

http://www.upsara.com/images/uw36_madrese.avi.still061.jpg

http://www.upsara.com/images/yw_madrese.avi.still050.jpg

http://www.upsara.com/images/b626_madrese.avi.still056.jpg

http://www.upsara.com/images/3hq2_madrese.avi.still070.jpg

 

نظرات بینندگان
نظر شما
نام : ایمیل :
* نظر :