کد خبر:6672
تاریخ انتشار: ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۵:۵۱
پنجمين جنبش إيراني جست و جوي سياركي در ٢٥ تير آغاز و در ٢٤ مرداد به كار خود پايان داد.
پایگاه تحلیلی خبری طنین پاسارگاد:

به گزارش طنین پاسارگاد، پنجمين جنبش إيراني جست و جوي سياركي در ٢٥ تير آغاز و در ٢٤ مرداد به كار خود پايان داد.

 جنبش سياركي كه اولين بار در سال ١٣٨٥ با همكاري ١٧ سازمان علمي و دانشگاه شكل گرفت اكنون در ٨٠ كشور در حال برگزار است.جنبش بين المللي جست و جوي سيارك در پي ياري گرفتن از منجمان و افراد علاقمند براي بهبود محاسبات مربوط به مدار سيارك هاي جديد در محل كمربند أصلي سيارك ها جايي ميان سياره هاي مريخ و مشتري است كه ده ها هزار سيارك در آن منطقه در حال گردش به دور خورشيدند.

در اين طرح تعداد ١٤٩ سيارك بدست ايرانيان در مرحله مقدماتي  كشف شده است كه پس از رصدها متعدد با تلسكوپ هاي غول پيكر در چند هفته اخير سه عدد از اين سيارك ها جديد إعلام شدند و بنابراين سه سيارك توسط ايرانيان كشف شد ،كه گروه پاسارگاد توانست يكي از سه سيارك هاي تاييد شده به عنوان جرمي تازه يافت شده در كمربند أصلي سيارك ها را از آن خود كند.

تخمين زده مي شود در منطقه كمربند سيارك ها بين هفتصد تا يك ميليون و پانصد هزار سيارك و خرده سنگ وجود داشته باشد كه ممكن است برخي از سيارك هاي نزديك زمين در مسير زمين قرار بگيريد و خطر ساز شوند،از اين رو شناخت آنان و مسير آنها در جهت شناخت بيشتر منظومه شمسي و مراقبت از سياره زمين در برابر چنين تهديد هايي ضروري است.

گفتي است اين سيارك هاي كشف شده پس از بررسي با استفاده از  تلسكوپ هاي بسيار بزرگ و تاييد نهايي، از سوي كاشفان آنها به نام آنان و يا نام هاي پيشنهادي شان  نامگذاري مي شوند.

حامد زارع كارشناس نجوم كانون پرورش فكري فارس و اصغر كبيري مدير انجمن نجوم پاسارگاد بطور مشترك اين سيارك را با استفاده از داده هاي تلسكوپ يك متر و هشتاد سانتي متري پن استارز در هاوايي آمريكا كشف كردند.

 

 

نظرات بینندگان
نظر شما
نام : ایمیل :
* نظر :