کد خبر:6715
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۶ - ۸:۲۶:۴۰
در چهارمین فصل از کاوش‌های باستان‌ شناسی مشترک هیئت ایران و فرانسه ساختارهای جدیدی در محوطه حفاظت‌شده میراث جهانی پاسارگاد کشف شد.
پایگاه تحلیلی خبری طنین پاسارگاد:

به‌گزارش طنین پاسارگاد، کوروش محمدخانی سرپرست هیئت ایرانی این کاوش گفت: در این فصل از فعالیت‌ها حدود 25 هکتار از محوطه پاسارگاد مورد بررسی آرکئوژئوفیزیکی به روش مغناطیس سنجی و الکترومغناطیسی قرار گرفت.
وی با بیان اینکه با انجام دادن این فصل، قسمت بزرگی از نقشه مغناطیسی محوطه حفاظت‌شده پاسارگاد تکمیل شد افزود: در این فصل علاوه بر تکمیل‌تر کردن نقشه مغناطیسی منطقه باغ پاسارگاد، گسترش بررسی‌های مغناطیسی به‌طرف آرامگاه کوروش ادامه داده شد.


خانی ادامه داد: این برنامه با هدف اطلاع از وجود ساختارهای زیر سطحی در بین کاخ‌ها و آرامگاه کوروش انجام می شود.
سرپرست هیئت ایرانی این کاوش تاکید کرد: نتایج اولیه در این بخش از کاوش منجر به کشف دو ساختار جدید ناشناخته شد که بسیار حائز اهمیت است ولی از چگونگی این ساختارها تا تکمیل‌تر شدن مطالعات نمی‌توان صحبتی به میان آورد زیرا تاکنون هیچ اطلاعاتی از ساختارهای موجود در این قسمت وجود نداشته است.


وی خاطر نشان کرد: در این کاوش برای تعیین عمق و چگونگی شکل استخر آب جنوب شرقی محوطه که قبلا در بررسی‌های مغناطیسی کشف شده بود، بررسی‌های ژئوالکتریک و توموگرافی ازسوی هیئت مشترک ایران و آلمان انجام شده است. همچنین برای تعیین عمق کانال‌های آب باغ نیز، سونداژهای الکتریکی چندی در باغ سلطنتی انجام شد.


محمدخانی گفت: در خصوص مطالعات گیاه باستان‌شناسی و گرده‌شناسی، نمونه‌برداری‌هایی از محوطه پاسارگاد انجام شد که هدف از آن، بازسازی پوشش گیاهی باغ سلطنتی پاسارگاد است.

 

نظرات بینندگان
نظر شما
نام : ایمیل :
* نظر :