کد خبر:6730
تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸:۴۵
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: بررسی نامگذاری روزی به نام روز کوروش یک حرکت و اقدام کاملا اجتماعی و فرهنگی است.
پایگاه تحلیلی خبری طنین پاسارگاد:

به گزارش طنین پاسارگاد به نقل  از ایرنا، هادی پژوهش جهرمی، چهارشنبه در کارگروه علمی و اجرایی بزرگداشت کوروش در شیراز افزود: این کار را نه تنها یک اقدام امنیتی بلکه یک اقدام سیاسی هم نمی توان تلقی کرد.


وی ادامه داد: در بحث روز کوروش به دنبال افراط و تفریط نیستیم بلکه صرفا به دنبال این هستیم که فقط روزی به نام روز کوروش تعیین شود و مطالبه و خواست مردم هم همین است.


او اظهار کرد: باید برای این کار و این نامگذاری برنامه داشته باشیم چرا که اگر این کار با برنامه انجام نشود در موارد مشابه دیگر نیز که ممکن است پیش بیاید با مشکل مواجه خواهیم شد.


معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: بنابراین هدف این است که موضوع با رویکرد اجتماعی و فرهنگی مدیریت و اداره شود.


پژوهش جهرمی بیان کرد: باید یک نشست تخصصی در این زمینه برگزار شود و نتیجه آن نیز در صحن علنی کارگروه علمی و اجرایی روز کوروش مورد بررسی قرار گیرد و نتایج به دست آمده نیز در شورای فرهنگ عمومی استان نهایی شود تا بتوانیم با دستی پُر در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی کشور مطرح کنیم.


وی، از استادان دانشگاه، کارشناسان، صاحبنظران و مسئولان عضو کارگروه علمی و اجرایی خواست تا در زمینه نامگذاری روز کوروش به گونه ای عمل کنند تا در عرصه ملی نیز گام های مطلوبی در این زمینه برداشته بشود.


کارگروه علمی و اجرایی بزرگداشت تاریخی کوروش در استان فارس روز سیزدهم آبان تشکیل و با صدور حکمی از سوی استاندار این استان، هادی پژوهش جهرمی به عنوان مسئول این کارگروه منصوب شد.


در حکم اسماعیل تبادار استاندار فارس خطاب به هادی پژوهش جهرمی آمده است: شناخت تاریخ و تمدن ایران قبل و بعد از اسلام، نیازمند مطالعه ذخایر علمی، فرهنگی و آشنایی با شخصیت های تاریخی آن است، کوروش که بنا به روایتی همان ذوالقرنین می باشد از جمله چهره های تاریخی و ماندگار ایران و جهان است.


در این پیام عنوان شده است: استان کهن فارس، خاستگاه کوروش و سایر مفاخر علمی و ادبی است، تبیین و شناخت جایگاه هر یک ازبزرگان و از جمله کوروش سبب آگاهی بیشتر قشر جوان با هویت، اصالت و تمدن اسلامی ایرانی می گردد، این امر با تشکیل کارگروه علمی و اجرایی بزرگداشت تاریخی کوروش محقق می شود.


درادامه این پیام بیان شده است: مسئولیت تشکیل و برگزاری جلسات کارگروه مذکور به جنابعالی محول می شود تا با استفاده از ظرفیت مراکز علمی، فرهنگی و با بهره گیری از نظرات کارشناسی استادان خبره حوزه تاریخ و دین، گامی موثر در جهت نیل به اهداف ترسیمی برداشته شود.


کوروش،بنیانگذار و نخستین پادشاه هخامنشی بود که از سال 559 تا 529 قبل از میلاد به مدت 30 سال بر نواحی گسترده ای از آسیا حکومت کرد.


منشور کوروش که به عنوان کهن ترین و نخستین بیانیه حقوق بشر در جهان شناخته شده در سال 1258خورشیدی (1879میلادی) هنگام کاوش های باستان‌شناسی هیات بریتانیایی در محوطه باستانی بابل در بین‌النهرین به دست آمد.


سازمان ملل متحد، مفاد این منشور را در سال 1971میلادی، به 6 زبان رسمی دنیا منتشر کرد.
مجموعه میراث جهانی پاسارگاد که آرامگاه کوروش را در خود جای داده است، پنجمین مجموعه ثبت شده ایران است که در سال 1383خورشیدی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
شهرستان پاساردگاد به مرکزیت سعادت شهر در فاصله 130 کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

نظرات بینندگان
نظر شما
نام : ایمیل :
* نظر :