کد خبر:6866
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۸:۰۸:۲۳
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد اعلام کرد:‌ بذرکاری و احیای جنگل های آسیب دیده در این شهرستان امسال انجام شد و تاکنون 446 هکتار از 868 هکتار جنگل های سوخته پاسارگاد احیا شده است.
پایگاه تحلیلی خبری طنین پاسارگاد:

به گزارش طنین پاسارگاد به نقل از ایرنا، حسن خسروانیان چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: شهرستان پاسارگاد واقع در استان فارس دارای 148 هزار هکتار اراضی منابع ملی است که عمدتا به صورت جنگل و مراتع مشجر است و در ناحیه رویشی ایرانی - تورانی واقع شده است.


وی بیان کرد:‌ مهمترین گونه‌ های درختی و درختچه‌ ای این شهرستان شامل بنه، بادام کوهی، تنگرس، کیکم و ارژن است که شاخص شهرستان درختان بنه کهنسال گاه با قدمت بیش از 500 سال است.


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد گفت: مهمترین عامل تخریب جنگل‌ها و مراتع شهرستان آتش‌سوزی در این سال‌های خشک است که متاسفانه بر اثر سهل ‌انگاری بهره برداران، شکارچیان و گردشگران در روشن کردن آتش در جنگل و عدم رعایت نکات ایمنی هنگام روشن و خاموش کردن آتش، باعث بروز آتش‌سوزی می‌شود.


خسروانیان افزود: به علت خشکسالی‌ های اخیر و خشکی بیش از حد پوشش گیاهی، آتش‌سوزی به سرعت گسترده و فراگیر می شود و خسارات فراوانی را به عرصه‌های جنگلی و مرتعی وارد می‌کند.


وی ادامه داد:درسال 1395 شاهد آتش ‌سوزی های فراوانی در سطح شهرستان بودیم که در بزرگترین آن 868 هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی در لهیب آتش سوخت و خسارات زیادی به پوشش گیاهی و جانوری وارد آورد.


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد گفت:پس ازاین آتش‌سوزی ها اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مبادرت به تهیه نقشه راه و اقدامات کوتاه، میان و بلند مدت برای پیشگیری و احیای جنگل‌های سوخته کرد که در سال گذشته ، 216 هکتار از اراضی سوخته جنگلی احیا شد.


خسروانیان بیان کرد: در ادامه راه و در سال 1396 با تمهیدات اندیشیده شده در ابتدا از بروز آتش‌ سوزی در عرصه‌ های منابع طبیعی با همکاری کارمندان اداره برای انجام کشیک و بکارگیری نیروهای قرقبان برای گشت‌زنی در نقاط بحرانی آتش‌سوزی، خوشبختانه کاهش 100 درصدی در آتش‌سوزی را شاهد بودیم.


وی ادامه داد: سپس با شروع فصل های پاییز و زمستان اقدام به کشت بذر جنگلی و مرتعی شامل بنه، بادام کوهی، ارژن، جاشیر خوراکی، آنغوزه و... در سطح شهرستان در دهستان سرپنیران (روستای کتوری)، نهالستان علی‌آباد و بخش پاسارگاد(کوه های خرسی،چاه بید و مبارک آباد) در سطح 230 هکتار کردیم.


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد گفت: برای این مهم با تبلیغات گسترده اداره شهرستان از پتانسیل‌های گروه‌های مختلف مردمی، سیاسی و نظامی شامل فرمانداری شهرستان، دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا، بسیج، آموزش و پروش، دانش آموزان، سازمان های مردم نهاد (NGO) و اقشار مختلف مردم استفاده کردیم.


خسروانیان افزود: همچنین ضمن ارایه آموزش های حفظ و حراست از طبیعت و نحوه صحیح طبیعت گردی، با بسیج نیروی مردمی نسبت به احیای مناطق سوخته و فقیرجنگلی و مرتعی در سطح 230 هکتار اقدام کردیم.


وی ادامه داد: در حال حاضر کار احیای جنگل ها و مراتع در سال 1396 به پایان رسیده و پس از این اقدام خداپسندانه و طبیعت دوستانه چشم انتظار بارش رحمت الهی هستیم تا بذری که توسط دستان سبزی که اقدام به کشت بذر امید در دل خاک کردند، سبز شود تا سهم سبز دست آنان به ثمر نشسته و شاهد رویش جوانه امید در دل خاکسترهای غفلت و ناآگاهی آتش بوده تا کمکی اندک در احیای جنگل‌ها و مراتع کنیم.


خسروانیان جنگل را هدیه خدایی و نخستین دوست بشر دانست و گفت: هیچ یک از پدیده‌های طبیعت به اندازه جنگل در زندگی آدمیان نقش اساسی و سازنده ندارند، انسان آغازین تنها در پناه جنگل توانست به حیات و تولید نسل خود ادامه دهد و نیازمندی های روزانه خود را از جنگل بدست می ‌آورد.


وی گفت:‌ احترام به درختان و احساس دوستی نسبت به آنها پدیده‌ای است که منشا بسیار دیرین در پندار انسانها دارد و افسانه‌های کهن اقوام و ملل مختلف جهان ، سرشار از اساطیر گیاهی است.


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد گفت: اگر انسان ناآگاهانه یا آگاهانه دست به تخریب جنگل یا تشدید عوامل طبیعی بزند قابلیت ترمیم آن کم می شود و به تدریج جنگل رو به نابودی می ‌رود، پس هرگاه عوامل انسانی دخیل در تخریب جنگل باشد خود نیز باید به جامعه جنگل کمک کند تا اثرات تخریبی را کاهش دهد و به اصلاح و احیای جنگل سرعت ببخشد.


خسروانیان افزود: مهمترین عوامل طبیعی تخریب شامل خشکسالی، فرسایش بادی و آبی، آتش‌سوزی طبیعی است که احتمال رخداد طبیعی بودن آتش‌سوزی در جنگل‌های ایران بسیار کم است و عمدتا عامل انسانی در این مهم دخیل است.


شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر در 110 کیلومتری شمال شیراز است.

نظرات بینندگان
نظر شما
نام : ایمیل :
* نظر :