کد خبر:6920
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۶:۴۰
باز نشر:
با صدایی رسا و روحیه ای نشاط آور و زبانی نرم و حرف هایی از جنس محبت ودلسوزی.
پایگاه تحلیلی خبری طنین پاسارگاد:

به گزارش طنین پاسارگاد،زیباترین واژه بر لبان آدمی واژه مادر است. زیباترین خطاب، مادر جان است. مادر واژه ایست سرشار از امید و عشق. واژه‌ای شیرین و مهربان که از ژرفای جان بر می آید.

زن هستی ساز و نظم ده و مهر گستر است سـرچشمهء محبت و الطاف داور است بهر صفا و لطف خدا عشق مظهر است بعد از خدا به سجده بوَد زآنکه مادر است.

طنین پاسارگاد دو سال پیش به مناسبت روز زن و مادر به دیدار یکی از مادران نمونه و مادر معنوی شهرستان پاسارگاد رفت و با او یک گفتگوی گرم و صمیمی انجام داد.

آن زمان به این مادر لقب مادر معنوی شهرستان پاسارگاد را دادیم اما او حالا مادر یک شهید است، مادر شهید مجید قصابی اروجی، کاپیتان نفتکش سانچی. او حالا چشم انتظار است و چقدر انتظار سخت است.

مطلب زیر باز نشر یک گفتگوی صمیمی با مش صغری است. این گفتگوی صمیمی دو سال پیش توسط خبرنگار سایت طنین پاسارگاد تهیه و  منتشر شد.

زنی که نمادتلاش،دلسوزی شجاعت ومردم داری است. او کسی است که ده ها سال است که برای فرزندانش هم نقش پدر داشته و هم نقش مادر را به خوبی انجام داده است.

او را می توان مادر معنوی شهر نامید چرا که کمتر کسی است که نام و چهره مهربان ونصیحت های مادرانه وتاثیر گذار او را نشنیده باشد.

صغری صالحی که همه شهر او را مش صغری(ننه صغری) می نامند و او را اینگونه صدا می زنند. مش صغری متولد 1320 می باشد یعنی 74 سال سن دارد ولی اگر یک بار با او سلام و تعارفی داشته باشید، محال است که  متوجه شوید او 74 سال عمر از خدا گرفته.

با صدایی رسا و روحیه ای نشاط  آور و زبانی نرم و حرف هایی از جنس محبت ودلسوزی.

مش صغری 6 فرزند دارد. 4 پسر و 2 دختر که همگی ازدواج کرده اند وبه قول خودش هر کسی به دنبال بخت خود رفته است. فرزندان مش صغری همگی در کار خود موفق هستند و این مادر نمونه و شجاع این موفقیت فرزندان خود را حاصل لقمه حلال می داند.

ننه صغری از تاریخچه شهر برایمان گفت و از دغدغه هایش. مردم او را مفسر و یکی از اشخاصی می دانند که نگران آینده سیاسی،عمرانی و .... شهر است.

این مادر نمونه می گوید:تعصب خاصی به این شهر دارم،از همه فرزندانم خواسته ام که در این شهر زندگی کنند وبه آبادانی این شهر کمک کنند،فرزندانم را از تهران وشیراز به همین شهر آوردم وگفتم اینجا را آباد کنید چرا که اینجا وطن شماست.

مش صغری بعد از فوت همسرش در کنار مادربودنش نقش پدر نیز را برای فرزندانش ایفا کرده و در همه این سالها هم کشاورزی وهم مغازه به جا مانده از همسرش را به تنهایی مدیریت کرده تا بتواند فرزندانش را به آنچه که می خواسته برساند  وانصافا هم که موفق بوده است.

غلامرضا پسر بزرگ این مادر نمونه پاسارگادی، کاسب و شغل پدر را دنبال کرده است.علیرضا کارمند دادگستری شهرستان پاسارگاد می باشد.مجید پسر سوم خانواده  و دریا نورد است وپسر چهارم حمید، کارمند جهاد کشاورزی است.

ننه صغری را به نصیحت وپندهایش  می شناسند،به طوری که همه کسانی که در زندگی دچار مشکلاتی می شوند،از او کمک و راه کار می خواهند واین مادر نمونه بهترین نصایح را در قالب ضرب والمثل شعر وبا زبان ساده به آنها می رساند و اتفاقا  هم راه گشا بوده است.

این مادر نمونه مادر شدن را آسان و البته مادر بودن را سخت می داند ومی گوید:مادری که بتواند فرزندانش را به راه راست هدایت و بتواند انها را در این راه کنترل و نگهداری کند مادر نمونه است.

مش صغری بدترین صفات  را برای یک انسان دروغ ودزدی می داند،هر چند که اعتقادات دارد تمام کارهایی که انسان را از راه مستقیم به دور نگه می دارد ،زشت وناپسند است.

ننه صغری با اینکه بی سواد است اما اطلاعات عمومی بالایی دارد،در تمامی زمینه ها حرف برای گفتن دارد،ادبیات،شعر سیاست و......

این مادر نمونه می گوید:به فرزندانم اولین چیزی که یاد دادم و آموختم وخیلی  هم برایم مهم بود مردمداری و احترام نگه داشتن به مردم جامعه بود.

حرف های ننه صغری برای بسیاری از شهروندان سند است یعنی اجرایی می شود در کل به این معنی است که باید صحبت های ننه صغری اجرایی شود و راهی دیگر ندارد،چرا که از یک جوان شنیدم برای ازدواج به یک مشکل برمی خورد و خانواده دختر راضی به آن ازدواج نمی شدند و این ننه صغری بوده است که مشکل ازدواج  او را حل می کند،البته از این موارد در گوشه وکنار شهر به وفور یافت می شود.

مش صغری می گوید:نمی توانم به مسائل پیرامون زندگی ام بی تفاوت باشم، اگر کسی در شهر در حال چیدن گل در بولوار شهر باشد باید او را نصیحت کنم واز نتیجه این عمل زشت با خبرش کنم،اگر اداره ای  ویا ارگانی کارش را به درستی انجام نمی دهد باید به انها بگویم که اینجا اشتباه کرده اید و در کل به حقوق بیت المال نمی توانم بی تقاوت باشم.

این مادر نمونه از سختی های کار کشاورزی گفت. از خنده ها وگریه های زندگی اش گفت ومی گوید:امیدوارم که مردم این شهر را ناراحت نکرده باشم چرا که به مردم داربودن واحترام به مردم اعتقاد خاصی دارم.

او در حالی که دائم با تسبیح خود در حال ذکر است می گوید:امیدوارم که صحبت ها ونصایح من بتواند نوری در زندگی شخصی روشن کند وخدا را  هزار مرتبه شکر تا به امروز احساس می کنم همینطور بوده است.

از شهروندی در مورد ننه صغری پرسیدم. او می گفت:آقای بلند زاده(رئیس پیشین دادگستری شهرستان پاسارگاد) در مواقعی که قادر به حل وفصل مشکلی به ویژه در زمینه مشکلات اجتماعی شهروندان نداشت از صحبت های شیرین وساده و پر مغز مش صغری استفاده می کرد، با این که خودآقای بلند زاده استاد اخلاق در این زمینه بود.

این مادر نمونه پاسارگادی از جوانان می خواهد که پیرو ولایت فقیه باشند وتمام تلاش خود را برای حفظ نظام جمهوری اسلامی انجام دهند،چرا که اعتقاد دارد برای به دست آوردن وحفظ انقلاب اسلامی خیلی از مادران، جوانان برومند خود را ازدست داده اند وباید تمام تلاش را برای پاسداشت ونگه داری از خون شهدا انجام داد.

ننه صغری در پایان هم یک تشکر داشت و آن هم از پرسنل و اورژانس بیمارستان امام جعفر صادق شهرستان پاسارگاد وبیمارستان نمازی شیراز، در مدتی که بیمار بوده کمک شایانی به وی کرده بودند.

باور کنید نمی توان ننه صغری را در یک گزارش به این اختصار معرفی کرد و فهماند وحق مطلب در مورد این مادر نمونه ومهربان را ادا کرد.

امیدواریم که دراین گزارش  توانسته باشیم کمی این مادر مهربان،دلسوز و شجاع را به مخاطبان معرفی کرده باشیم.

 

سلامتی تمام مادران ایرانی و مادران شهدا صلوات

نظرات بینندگان
علی داد بوستانی
۱۳۹۶/۱۲/۱۷ ۲۳:۵۵
0
0
با سلام. با تشکر از باز نشر این گفتگو. بی شک یکی از یزرگ زنان این مرز و بوم است و خداوند به ایشان صبر و سلامتی عطا فرمای
قاسم خودسوز
۱۳۹۶/۱۲/۱۸ ۱۶:۴۹
0
0
خدا سلامتی وصبر را به مادر شهید کاپیتان مجیدقصابی اروجی وبردباری را به این مادر مهربان ودلسوز عطا بفرماید وروز مادرهم به ایشان تبریک می گوییم
نصراله رضایی
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ ۱۰:۴۸
0
0
باعرض سلام وارزوی سلامتی برای همه مادران شهداخصوصااین مادرفداکارودلسوزوعرض تبریک روزمادر
غلامی غ،،
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ ۱۷:۴۲
0
0
بیاد همه شهدا به خصوص افتخار این شهرستان شهید مجید قصابی خروجی ،،واز خداوند خواستارم که به مادر این شهید صبر عنایت کند ،،،وروز مادر را به این مادرفداکار تبریک عرض میکنم،،،،،
نظر شما
نام : ایمیل :
* نظر :