کد خبر:6925
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۸:۴۲:۵۵
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد گفت: همزمان با هفته منابع طبیعی، 2 نهال به نام و یاد زنده یاد دکترعلی اصغر خدادوست چشم پزشک شیرازی و پدر قرنیه جهان در شهرستان پاسارگاد کاشته شد.
پایگاه تحلیلی خبری طنین پاسارگاد:

به گزارش  طنین پاسارگاد، حسن خسروانیان دوشنبه در حاشیه کاشت این دو نهال در جمع خبرنگاران افزود:علی اصغر خدادوست دانشمند نیکوکار، جراح زبردست و چهره درخشان علمی ایران و جهان بود که درگذشت او موجب تاثر همه مردم جهان به خصوص استان فارس و شیراز شد.


وی گفت: خدادوست جزو آن دسته افراد بود که با روحیه معنوی و نگاه انسان دوستانه، حرفه و تخصص خود را دنبال می کرد و در 82 سال حیات خود خدمات ارزشمندی در حوزه چشم پزشکی به جهانیان ارایه کرد.


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد به آثار علمی زنده یاد خدادوست اشاره کرد و گفت: بدون شک آثار این استاد نامدار چشم پزشکی و پیوند قرنیه الهام بخش دانش پژوهان امروز و آینده کشور خواهد بود و دانشجویان و استادان تربیت شده توسط او راه او را ادامه خواهند داد.


خسروانیان افزود: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد با هدف زنده نگه داشتن یاد و نام زنده یاد علی اصغر خدادوست اقدام به کاشت 2 اصله نهال زیتون در محل محوطه ساختمان اداری کرد تا نامش برای همیشه جاودانه بماند.


وی ادامه داد: امیدواریم راه خدادوست که دارای افتخارات متعدد پزشکی در دنیا و سوابق درخشان اجرایی شاخص در زمینه علمی و پزشکی بود توسط دیگر نخبگان علمی تداوم یابد.


شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر در 110 کیلومتری شمال شیراز واقع است.
علی اصغرخدا دوست اهل شیراز، چهره نام آور ایرانی در علوم چشم پزشکی صبح شنبه هفته جاری(19 اسفند) در آمریکا چشم از جهان فروبست و دعوت حق را لبیک گفت.


او در سال 1314 در شیراز زاده شد.خدادوست استاد چشم پزشک دانشگاه‌های آمریکا بود، وی یکی از چشم‌ پزشکان ایرانی معروف در عرصه بین‌المللی است که در چندین بیمارستان معروف به عمل و پژوهش در مورد مشکلات قرنیه چشم می پرداخت.
دکتر خدادوست به عنوان نخستین و تنها دستیار خارجی در بخش چشم پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در سال 1341 پذیرفته شد و دوران سه ساله دستیاری را به عنوان بهترین دستیار مرکز چشم پزشکی ویلمرشناخته شد.
وی در این دوران علاوه بر تحصیل دردانش‌های بالینی به طور فعال مشغول پژوهش در دانش‌های پایه بود و مقاله‌های بسیاری در مجله‌های گوناگون به چاپ رساند.


پس از پایان دوران، وی یک سال به عنوان مربی و یک سال به عنوان استادیار در بخش چشم پزشکی همان دانشگاه مشغول به کار شد و در سال 1347 علی‌رغم پیشنهاد و خواست دانشگاه جان هاپکینز عازم ایران شد و در بخش چشم پزشکی دانشگاه شیراز به عنوان استاد مشغول فعالیت شد.


او اولین پیوند موفقیت آمیز قرنیه در سال 1346 در ایران را انجام داد و نامگذاری متد Khodadoust Line در پیوندهای قرنیه روی مکانیسم دفع پیوند به نام او نامگذاری شده است .


دریافت عنوان محقق برتر از (American Medical Association) دریافت جایزه چهره ماندگار چشم پزشکی از این موسسه ، دریافت جایزه IRSO، انجمن علمی چشم پزشکی ایران در سال 1392 و نکوداشت از طرف کمیسیون ملی یونسکو-ایران در سال 1393 و همچنین دراختیار داشتن کرسی پژوهشی «توسعه علوم جدید در چشم پزشکی» از دیگر افتخارات دکتر خدادوست است.

نظرات بینندگان
نظر شما
نام : ایمیل :
* نظر :