کد خبر:6931
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۴:۴۲
با توجه به اینکه نزدیک عید بهترین فصل خرید و فروش تمامی بازارها می باشد چرا تمایل مشتری به خرید در بازار کاهش چشمگیری داشته است؟ چرا خریداران پاسارگادی تمایلی به خرید در بازار شهر خود را ندارند؟
پایگاه تحلیلی خبری طنین پاسارگاد:

طنین پاسارگاد نوشت: با توجه به اینکه نزدیک عید بهترین فصل خرید و فروش تمامی بازارها می باشد چرا تمایل مشتری به خرید در بازار کاهش چشمگیری داشته است؟ چرا خریداران پاسارگادی تمایلی به خرید در بازار شهر خود را ندارند؟


بدر شهرستان پاسارگاد و مشخصا شهر سعادت شهر به عنوان مرکز شهرستان پاسارگاد، بازار به معنی خاص کلمه وجود ندارد. چیزی که با آن روبرو هستیم کسب و کارهای پراکنده ای است که هر کس بنا به سلیقه و توان خود راه انداخته و از قاعده و قانون خاصی هم تبعیت نمی کند. مناسب ترین نامی که می توان بر این فعالیتها گذاشت دکان داری و بقالی است. دلیل این نام گذاری هم واضح است، در این شهر  تقریباً در تمام صنوف تداخل صنفی وجود دارد، به این معنی که شما اگر وارد خواروبار فروشی شوید از لوازم خرازی گرفته تا لوازم بهداشتی و در آخر خواروبار را میتوانی یکجا مشاهده کنید.


اگر وارد خرازی شوی از لوازم سیسمونی و کادویی و گرفته تا لوازم خرازی وجود دارد. میوه فروشی ها ، لوازم خانگی و ... نیز از این وضعیت مستثنی نیستند!!!


نبض اقتصاد و رونق هر کشور و شهری داشتن بازار فعال می باشد بازاری که خریدان با شوق تمایل به خرید دارند که البته با نزدیک شدن به عید نوروز و فروش فوق العاده بازارهای همجوار، متاسفانه شاهد رکود در بازار سعادت شهر هستیم.


چرا بازار در شهرستان پاسارگاد با عدم استقبال خریداران مواجه شده است؟


با توجه به اینکه نزدیک عید بهترین فصل خرید و فروش تمامی بازارها می باشد چرا تمایل مشتری به خرید در بازار کاهش چشمگیری داشته است؟ چرا خریداران پاسارگادی تمایلی به خرید در بازار شهر خود را ندارند؟


 اکثر بحثی که در مورد رونق بازار شده است این است که شهرستان پاسارگاد از لحاظ جذب جمعیت مشکل اساسی دارد و جمعیت قابل توجهی در شهر وجود ندارد و نبود تنوع در مغازه ها؟ این است که اهالی شهر خرید خود را در بیرون شهر انجام می دهند.


هر چند خشکسالی و تبعات آن با توجه به اینکه اکثر شهروندان شهرستان پاسارگاد در آمدشان از کشاورزی و صنایع وابسته به آن است و راکد بودن اقتصاد در کنار این موضوع می تواند نقش مهمی در کسادی بازار شب عید در شهرستان پاسارگاد داشته باشد اما از دو دیدگاه می توان  این موضوع  را بررسی کرد:


دیدگاه اول: حق را به کسبه شهر بدهیم. به هر حال آنها نیز جزو شهروندان این شهر هستند و اگر سرمایه های شهروندان صرف خرید از داخل شهر شود ضمن افزایش توان مالی کسبه تاثیر مستقیم در پیشرفت شهر خواهد داشت.


دیدگاه دوم: حق با شهروندان است. این شهر شاید وسعت زیادی نداشته باشد یا به لحاظ امکانات با شهر های بزرگ قابل مقایسه نباشد اما سطح فرهنگ و انتظارات شهروندان از حد شهر فراتر رفته و اگر نگوییم هم طراز شهر های بزرگ است دست کمی هم از آنها ندارد، همین امر هم در کنار قیمت های بالا و متغیر اجناس مختلف سبب شده اکثر شهروندانی که از بضاعت مالی خوب و حتی متوسط برخوردارند خرید های نقدی خود را در داخل شهر انجام ندهند و ترجیح می دهند به مرکز استان یا شهر مرودشت بروند.


شعارهایی از قبیل همیشه حق با مشتری است را کم نشنیده ایم. امروزه این قبیل واژه ها اساس کار بازارهای موفق و پیشرفته شده و این بازار است که با اتکا به متدها و روشهای نوین سعی در جذب مشتری می کند. روزگار دکان داری و بقالی گذشته و این واژه ها جای خود را به فروشگاههای زنجیره ای و بزرگ داده است.


امروزه مردم دنبال کیفیت عالی، قیمت مناسب و به روز بودن کالا هستند. حتی کسانی که توان مالی پایین دارند ترجیح می دهند تعداد دفعات خرید را کاهش دهند، درعوض کالای باکیفیت و مرغوب و متناسب روز را خرید کنند. اینجاست که دیدگاه اول که حق را به کسبه می داد جایگاهش را از دست می دهد، در حقیقت پیام مردم به کسبه شهر روشن است.


مردم کالای با کیفیت و مرغوب و متناسب روز می خواهند و  شاید عمده دلیل خروج شهروندان برای خریدها همین باشد. هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که سختی و دوری راه را بر خود هموار کند و همان کالایی را که در شهر خودمان وجود دارد، از بیرون تهیه کند.


شاید کسبه محترم با قسمت اخیر مخالف باشند اما اگر جانبدارانه به موضوع نگاه نکنند خود نیز حق را به خریدار می دهند. همانطور که خودشان وقتی در جایگاه مشتری قرار می گیرند از بازار انتظار دارند، باید خود نیز در ارضای نیازهای مشتریان تلاش کنند.


در شهر ما تقریبا هیچ فروشگاه بزرگ یا متوسطی که با سطح فرهنگ مردم و متناسب با متدهای روز باشد وجود ندارد. اخیراً چند واحد صنفی تلاش کرده اند، نمایی از فروشگاه های شیک و زیبا را در شهر بنا نهند که با استقبال خوب مردم نیز مواجه شده اند. اما این کفایت نمی کند، بلکه باید تقریباً از هر صنف یک فروشگاه بزرگ که نیازهای درحال تغییر مشتریان را تأمین می کند در شهر ایجاد شود.


به عبارت دیگر صنوف محترم باید برای جذب مشتری هزینه کنند و حتی الامکان الفبای بازار یابی را فراگیرند.دست از تعصب برداشته و باور کنند که همیشه حق با مشتری است. تحقق این مسئله امکان ندارد مگر با ایجاد تحول در نگرش صنوف شهر در نحوه ارائه کالاها و خدمات به مشتریان.


اما ارتباط این موضوع با مدیریت شهری و توسعه شهر چیست؟ وقتی صحبت از مدیریت شهری است به ناچار همه افکارعمومی متوجه شهرداری و شورای شهر می شود. چرا که تنها دستگاه اجرایی و مدیریتی کلان در سطح شهر است. قبل از هرچیز باید نحوه تصویب عوارض وصولی از شهروندان در شهرداری را مورد بررسی قرار دهم تا خود به خود به نتیجه هم برسیم.


مبنای  وصول عوارض شهرداری از شهروندان، تعرفه عوارض محلی مصوب می باشد. این تعرفه در پایان هر سال با پیشنهاد شهرداری به شورا تنظیم می شود و شورای شهر آن را تایید و برای اجرایی شدن در سال بعد به تایید استاندار می رساند.


تنظیم بودجه شهرداری نیز به شدت تحت تاثیر این تعرفه ها می باشد. در تنظیم و تعیین تعرفه ها توان مالی مردم  بسیار حائز اهمیت است. همین موضوع است که باعث شده تعرفه عوارض شهرداری ها از هر شهر به شهر دیگر متغیر باشد. مسلماً عوارض پروانه ساختمان در شهر سعادت شهر با  مرودشت یا شیراز برابر نخواهد بود، به همین دلیل است که  برای افزایش تعرفه ها باید بازار و شهر کشش آن را داشته باشد. اگر نرخ تعرفه ها از توان مالی شهروندان فراتر رود، شهروندان نسبت به پرداخت عوارض سالیانه کسب، نوسازی و وصول پروانه ساختمانی که مهمترین ارکان بودجه شهرداری را تشکیل می دهند رغبتی از خود نشان نمی دهند، در نتیجه  شهرداری در رسیدن به اهداف بودجه ای و تحقق برنامه های خود موفق نمی شود.


حال اگر عکس این قضیه اتفاق افتد، یعنی تعرفه ها نسبت به توان مالی و کشش شهروندان پایین تر وضع شوند، اتفاقی که خواهد افتاد باز عدم تحقق اهداف برنامه ای و بودجه ای شهرداری است.


با این تفصیل به خوبی رابطه بین افزایش توان مالی شهروندان و رونق بازار و تاثیر متقابل آن با مدیریت شهری و توسعه و پیشرفت شهر به خوبی روشن می شود. هرچه بازار شهر مترقی و متناسب با الگوهای روز و نیاز مشتریان شود، باعث جلوگیری از خروج نقدینگی و منتج به افزایش توان مالی و اقتصادی شهروندان می شود و  همچنین در بودجه شهرداری و انجام خدمات گسترده تر به شهروندان تاثیر مثبت خواهد گذاشت.


البته یک موضوع دیگر هم وجود دارد و این است که اکثر کاسبان شهر با این باور هستند که شهروندان شهرستان پاسارگاد نقدینگی خود را در خارج از شهر خرج می کنند و آنهایی که قصد خریدن اجناس به طور نسیه را دارند از این شهر خرید می کنند که این هم البته جای تامل دارد!

نظرات بینندگان
شهروند 1
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ۱۰:۱۴
0
0
بازار شهر به دلیل گرانی به خواب عمیق رفته است . دلیل آن به وضوح روشن است . به شهرستان مرودشت و شیراز برویم متوجه فروش کفش و شلوار و .... با قیمتهای 25 تا 30 هزار تومان عرضه میشود . اما همان کفش و شلوار و .... در شهرستان پاسارگاد به قیمت به قول مغازه دار احترام و به قول مشتری منت 80 تا 120 هزار تومان عرضه می گردد. عاقلان دانند . هر کس اینو میخونه خودش قضاوت کنه . تنها کسبه خودش به داد خودش برسه گران نفروشه تا مشتری زیاد بشه . نباید قیمت جنس رو بزنه 90 هزار تومن بعد 25 هزار تومن تخفیف بده . علناً گرانفروشی ثابت میشه نه احترام
ساکن در شهرک چهل هکتاری
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ۲۱:۱۱
0
0
سلام.لطفا از وضعیت بد شهرک چهل هکتاری گزارش بگیرید و در داخل سایت قرار دهید که فاقد شبکه آب رسانی می باشد هیچ کس هم پاسخگو نیست
نظر شما
نام : ایمیل :
* نظر :