کد خبر:6957
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰:۳۸
مسافرت‌های نوروزی که با هیچ استانداردی اسمش «گردشگری » نیست در اقتصاد پایدار مردم محلی نقش تعیین کننده ای نداشته و قابل برنامه ریزی نیست.
پایگاه تحلیلی خبری طنین پاسارگاد:

به گزارش طنین پاسارگاد، امیر میری در طنین پاسارگاد نوشت: نوروز هزار و سیصدو نود و هفت هم فرارسید و پاسارگاد و پاسارگادیان  در شادی و غم فرو رفتند. لشکرکشی های  مهمانان نوروزی بسیاری را پولدار و بسیاری را غمگین کرد.  مسافرت‌های نوروزی که  با هیچ استانداردی اسمش «گردشگری » نیست و بیشتر باید اسمش را  «فرار از خانه» گذاشت  و مثل خیلی از فرارهای دسته‌جمعی، خصوصیات زامبی‌وار نیز دارد، در اقتصاد پایدار مردم محلی نقش تعیین کننده ای نداشته و قابل برنامه ریزی نیست.


تبعات جبران ناپذیر آن دامن فرهنگ و محیط زیست یک منطقه را  گرفته و خسارت های بی شماری را به بدنه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی وارد خواهد کرد. به خدشه دار شدن مناظر طبیعی، سوزاندن جنگل، کشتن حیوانات در حال انقراض، رها سازی زباله،پاکوب کردن و خشکانیدن بوته  زارها  و .... از اثرات مستقیم این لشکر کشی ها می باشد.


تاکید و پافشاری بر روی ایجاد بازارچه های موقت ،عرضه و فروش مواد خوراکی و صنایع دستی موجب می شود، متقاضیان بدون برنامه ریزی  ریسک پذیر شده و اندک سرمایه های خود را برای ارائه خدمات به مهمانان نوروزی هزینه کنند که  جز تلاش های بی حدو حصر، اندک بهره ای  عاید نشود.


دکترین  اقتصاد گردشگری  مبتنی بر فرهنگ در پاسارگاد تاکید بر سه رکن اساسی بوده که در رونق اقتصادی  جامعه محلی نقش بسزایی دارد.


1-ایجاد راسته بازار و بازارچه دائمی شناسنامه دار و  هدفمند
2-تاسیس و ایجاد پارکینگ مجهز و دارای امکانات خدماتی
3-احداث سرویس بهداشتی
4-آموزش کسب و کار گردشگری


متولیان و مسئولان شهری و استانی می بایست نسخه درمانی،اقتصاد رو به زوال این شهرستان را اجرا یا با تاکید بر بی تدبیری طومار این ایده را پیچیده با تجویز مُسکن های کم اثر هر ساله شاهد از دست رفتن فرصت ها باشند.


تلاش برای پولدار شدن های یک شبه سالهاست گریبان جوامع محلی را گرفته است دست اندازی ها به حوزه فرهنگ و طبیعت، در کنار استفاده بی رویه از سفره های زیر زمینی و حفر چاهای قانونی و غیر قانونی  اقتصاد بیمار گونه ای را در بین مردم رواج داده تا سره از ناسره تشخیص داده  نشود.
تا یکی دو هفته بازار اتهام و حسادت، کینه و دشمنی در منطقه داغ خواهد بود که  فلانی میلیونی از جیب مهمانان نوروزی  تناول نموده است، غم و غصه دامن بسیاری را خواهد گرفت که چرا آنان از این خوان مغولانه بی بهره اند؟


آیا فعالان و دست اندر کاران که نزدیک به یک ماه همه توان و انرژی خود را صرف کردند واقعا از این خوان بهره جسته اند؟


و یا اینکه زمین گیر این منجلاب اقتصادی شدند!!!به عنوان  کار آفرین کشوری که ثروتمند شدن را متکی بر دانش بومی  و حفظ محیط زیست دانسته و می داند، تنها راه برون رفت از این گرداب اقتصادی  آگاهی بخشی عمومی  و استفاده از تجربیات و نظرات کارشناسان خبره و آگاه به صنعت گردشگری  است.


 تاکید و پافشاری برای  توانمند سازی زنان برای تولید دست بافته ها و رونق صنایع دستی، بسته بندی محصولات باغی، کوهی و کشاورزی، ارائه درست فراورده های لبنی با حضور 80 درصدی  این بخش از جامعه در حوزه گردشگری امکان پذیر می شود. زنان در این صنعت از سر تا ذیل حضور پر رنگی در سراسر جهان دارند. چشم پوشی از این ثروت عمومی پیش پا زدن به توسعه و رونق فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادیست.


توانمند سازی زنان برای پاسداشت زمین یک شعار نیست ،بلکه راهکار اقتصادی است.

 

نظرات بینندگان
نظر شما
نام : ایمیل :
* نظر :